Zoznámte sa: Mary Ellen Weber, 328. človek vo vesmíre príde do bratislavskej Starej tržnice
Len niečo viac ako 60 rokov od začiatku kozmickej éry ľudstva a 50 rokov od významného kroku vo vesmírnych letoch záujem o oblasť vesmírneho letectva ani zďaleka neutícha. Pred niekoľkými mesiacmi si celý svet pripomínal 50. výročie historicky prvého pristátia posádky na Mesiaci – misie Apollo 11. Vďaka tejto úspešnej misii sa podarilo dvojici astronautov pristáť na mesiaci a už 50 rokov sú mená Edwin Aldrin a Neil Armstrong celosvetovo známe. V priebehu celého tohto roka sa uskutočňujú podujatia pripomínajúce túto významnú udalosť. Na Slovensku sa uskutočnili premietania dokumentu o Apollo 11 a viacero diskusií venovaných tejto téme a záujem o vesmírnu tematiku neutícha, ba stále viac rezonuje v médiách aj medzi ľuďmi. Sme svedkami komerčných letov do vesmíru, Crew Dragon spoločnosti SpaceX pristála na ISS bez posádky a ako prvým sa Číňanom podarilo pristáť na odvrátenej strane Mesiaca.
Rozširovanie aktivít smerujúcich k ďalším vesmírnym objavom a akciám víta aj Mary Ellen Weberová. V jednom z rozhovorov vyjadrila vieru, že komerčné cestovanie do kozmu je cestou, ako vytvoriť priestor pre lacnejšie programy a možnosť získavania informácií. Zároveň tvrdí, že posúvanie hraníc objavov sveta okolo nás je prejavom toho, že ako spoločnosť sme neustále živí a bažiaci po objavoch.
Mary Ellen Weberová sa zúčastnila dvoch letov do vesmíru v rokoch 1995 a 2000. Bola dovedna 328. človekom vo vesmíre a len 29. ženou, ktorá bola súčasťou vesmírnych letov. Patrila medzi najmladších členov a členky vesmírnych posádok vôbec. Dohromady strávila vo vesmíre 18 dní a 18 a pol hodiny. Bola súčasťou programu NASA v desaťročnom období od roku 1992 do roku 2002 a súčasťou 14. skupiny astronautov v NASA. V priebehu svojho pôsobenia pracovala na komercializácii technológií a na identifikácii možností rozšírenia biznis sféry do vesmírnej technológie. Aktuálne pôsobí ako konzultantka pre inovácie, strategickú komunikáciu a založila vlastnú spoločnosť Stellar Strategies. Okrem toho, že pôsobí ako popularizátorka vesmírnej vedy je aj členkou výboru pre inovácie a technológie, ktorý je poradným orgánom výkonného riaditeľa NASA. V rámci svojej práce sa snaží aj o podporu študentiek v štúdiu technických odborov. Prostredníctvom svojho príbehu im ukazuje možnosti, ako aj ženy môžu preraziť v technických sférach. Ako sama uvádzala, v detstve nikdy neuvažovala o tom, že by sa mohla stať astronautkou, keďže to pre dievčatá v jej dobe nebolo typické.
Možnosť vypočuť si jej zážitky z práce pre NASA aj pohľad na budúcnosť vesmírnej vedy budete mať počas Európskej noci výskumníkov 27.9.2019 v Bratislave na jej prednáške To Boldly Go: The Experience and Future of Space Exploration. Mary Weber vystúpi so svojou prednáškou na hlavnom pódiu v Starej Tržnici o 19:00.
Prezentáciu vám prináša veľvyslanectvo Spojených štátov v Bratislave v Slovenskej republike.
FOTO: Archív Mary Ellen Weber